Dnešní prosluněné nedělní ráno jsme se sešli v zaplněné Kapli Vzkříšení ke slavení mše svaté. Celý průběh bohoslužby měl výrazně radostnou atmosféru, i když jsme nakonec mluvili o velmi vážných tématech. Ale popořadě... Co se můžeme naučit od svatého Barnabáše a kde roste v Liberci bonbónovník? Evangelním čtením byla známá pasáž z Janova evangelia o vinném kmeni. A protože byla dnešní mše dětská, otec Petr nám a hlavně dětem přivezl větev, na které byly připevněny bonbóny, prostě větev bonbónovníku :-) Děti si po mši mohly přijít bonbóny z větve očesat. Otec Petr ukázal na příkladu stromu i náš život, máme kořeny (rodiče, prarodiče..), kmen (náš život, kdo jsme) a větve (naše touhy, sny, ideály). Dobrý sadař musí občas větve proříznout, aby přinesly více ovoce. I náš život někdy prochází obdobími, která nejsou vždy radostná. Vše ale slouží k našemu růstu. Hlavní je zůstat spojen s Pánem, aby mým životem stále proudila životodárná míza Ducha svatého.

Dále se otec Petr věnoval prvnímu čtení, kdy Barnabáš překonává strach a přivádí do jeruzalémské církevní obce Šavla z Tarzu, obávaného pronásledovatele Kristových učedníků. Druhé čtení z listu apoštola Jana mluví o tom, že se máme mít navzájem rádi. Otec Petr tato čtení vztáhl na současnou situaci. Ke stejnému tématu se při ohláškách vyjádřil i Miloš.

Mám v sobě Barnabášovu odvahu přijímat všechny lidi - i ty s jinými než "správnými" názory? Jsem vždy laskavý, jak mě vybízí apoštol Jan a to i k lidem, kteří mají naprosto odlišné názory než mám já? Nebo jsem tím, kdo svého bratra a sestru soudí? Nebezpečím dnešní doby je nechávat do sebe vsakovat všelijaké mediální hysterie a šířit to negativní a rozdělující dál. Ten zlý, který pomlouvá (diabolos, "ďábel"), "rozvrtává" společenství a ničí vztahy mezi lidmi. Zůstávám naopak já naroubován na Krista a jako dobrá ratolest nesu hojné plody pokoje, vlídnosti vůči všem a každodenní radostnosti?

Mši provázela krásnou rytmickou hudbou naše schola. Požehnané nedělní dopoledne pokračovalo farní kavárnou agapé.

Foto zleva: mladí si berou čtení; naše výtečná schola; otec Petr s větví bonbónovníku :-)